Düğün Hazırlıkları İçin Yeni Evlenecek Çiftlerimize Önerilerimiz:
Tüm müzik organizasyonunu üstlendiğimiz çiftlerimizin deneyimlerinden faydalanarak hazırladığımız bu yazıyla düğün hazırlıkları konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Düğün planlamak uzun bir zamana yayılan ve özveri gerektiren bir iştir. Bu yüzden sizi çok büyük stres altına sokabilir. Ne de olsa bu hayatınızın en önemli günü ve bütün sevdikleriniz, aileniz, arkadaşlarınız; sizin mutluluğunuzu paylaşmak için orada olacaklar. İşte düğün tarihinize doğru geri sayarken atmanız gereken adımlar:

Düğünü ve nikahı aynı gün aynı mekanda yapmak istiyorsanız ilk olarak resmi nikah tarihinizi kesinleştirmelisiniz Bu konuyu önceden netleştirmeniz nikahı ve düğünü ayrı günlerde yapmak zorunda kalmanız durumunu ortadan kaldıracaktır.

Düğün mekanı seçimi de çok önemli diğer bir konudur. Mekan seçimi sonrası atacağınız tüm adımlar düğün mekanınızla uzaktan ya da yakından ilgili olacağı için bu seçimi özenle yapmanızı öneririz. İkinci önemli konu ise bir düğün organizasyon firmasından yardım alıp almayacağınıza karar vermektir. Eğer alacaksanız bir düğün planlayıcısı/wedding planner/düğün organizatörü ile çalışmaya karar vermeniz hazırlık sürecinizi hızlandıracaktır.  Bir düğün planlayıcısı/organizatörü ile anlaşmak sizi tüm bu hazırlığın  yaratacağı gerginliğin büyük bir bölümünden uzak tutar. Düğün organizatörünüzden sizin için ayrıntılı bir araştırma yapmasını ve harcama planı hazırlamasını istemelisiniz. Bir düğün planlayıcısı ile çalışmanın en büyük avantajı düğün gününe dair her ayrıntıyla birebir ilgilenilecek olmasıdır. Örneğin mekan araştırması yapmaları, düğün servis sağlayıcılarına dair (müzik organizasyon, çiçekçi, süsleme, davetiye, nikah şekeri, catering…vs..) bütçenize uygun bir plan hazırlamaları ve tüm bu bilgileri topladıktan sonra ayağınıza kadar getirmeleri olacaktır.

Gelinler için düğünlerinde giyecekleri gelinliği seçmek de bir o kadar önemli ve heyecanlı bir ayrıntıdır. Düğününüzün yapılacağı mekana göre bir tercih yapmakta  düğün gününüzü daha konforlu geçirmenize yardımcı olacaktır. Detaylı bir fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Gelinliğinize uygun bir makyaj ve saç stilini benimsemenizi tavsiye ederiz. Damatlığı seçmek gelinliğe göre biraz daha kolaydır, ama yine de damatlık seçimi konusunda da özenli olmak ve gelinlikle uyumlu bir damatlık tarzı seçmekte fayda vardır. Bu arada alyanslarınızı da nişan dönemi öncesinde seçmiş olmanızı öneririz.

Düğününüzün konseptine uygun davetiye, nikah şekeri, masa giydirme ve sandalye  süslemelerine de karar verilmesi gerekiyor. İsterseniz davetiye ve nikah şekeri gibi ayrıntıları size özel bir tasarımla sunacak bir servis sağlayıcısıyla anlaşabilirsiniz.

Dans dersi almayı planlıyorsanız en az 2 ay önceden başlamış olmanızı tavsiye ederiz. Hem koreografiyi ezberlemiş olursunuz hem de eğlenceli vakit geçirmek için danstan iyisi yoktur.

Fotoğraf ve video hizmetleri için kiminle çalışacağınıza karar vermek için düğün mekanınızız anlaşmalı olduğu fotoğrafçıdan ya da düğün planlayıcınızdan fikir alabilir, sizin için bir fiyat araştırması yapmasını isteyebilirsiniz.

Düğün müzikleriniz ve seçeceğiniz düğün orkestrası için de karar vermeniz gerekiyor. Canlı müzik bir düğünün olmazsa olmazları arasında. Tüm davetlileri dans pistine çekecek, eğlendirecek, keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak en önemli ayrıntıdır canlı müzik…

Bunun için bir düğün & davet orkestrası (düğün / müzik grubu),  ses ve ışık sistemi, düğün DJ ve arşivi konularında size kapsamlı alternatifler sunan bir müzik organizasyon firması ile görüşmenizi öneririz. Müzik organizasyon firması ile yapacağınız toplantıda davetli profilinizin yaş grubu, müzik kültürü ve beğenileri ile ilgili kapsamlı bilgileri vermeniz önemlidir. Böylelikle gecenin konseptine uygun ve istenen müzik tarzları doğrultusunda bir repertuar şekillendirmeleri konusunda onlara yardımcı olacaksınız.

DJ’e  giriş ve ilk dans müzikleriniz ve pasta müziğiniz konusundaki isteklerinizle ilgili bir liste sunabilirsiniz. Orkestradan önce, orkestranın ara verdiği sırada ve orkestradan sonra After Party sırasında ya da isteğinize göre bütün gece sizin belirleyeceğiniz konsepte uygun müzik yapacak DJ alternatifleri de bu hizmete dahil olacaktır.

Düğün tarihi yaklaştıkça kına gecesi, bekarlığa veda partisi gibi organizasyonlarınızı da kesinleştirmenizi öneririz. Düğününüze bir ay kala temponuz iyice artacağından davetiyelerin ulaştığından emin olmalı, katılımcıların listesini belirlemeli, davetlilerinizin oturma düzenini kesinleştirmeli, şehir dışından gelecek davetlileriniz varsa ulaşım ve kalacak yer organizasyonunu gerçekleştirmeli ve organizasyonla ilgili her ayrıntının üzerinden tek tek geçmelisiniz. Gelin buketinizi mevsim çiçeklerine göre aranje etmeli, saç ve makyaj provalarınızı yaptırmalısınız. Balayınız için de şimdiden yerinizi ayırtın. 🙂

Tüm bu hazırlıklar sırasında bazen ufak tefek aksiliklerin çıkması doğaldır, fakat neyin ne zaman gerçekleşeceğini bildikten sonra her şey gözünüze çok daha kolay görünecektir.

Tüm hazırlıkların tamamlandığından emin olduktan sonra bu yoğun tempoya ara verip, işleri yakınlarınıza ve düğün organizatörünüze devretmeli; güzellik ve bakımınıza zaman ayırmalısınız.

 

Uzun yıllar birlikte geçireceğiniz mutlu bir beraberlik dileğimizle…

 

İrem DERLEN