İrem Derlen – Solist

1979 yılında İstanbul’da doğdu. Vokal çalışmalarına İstanbul Devlet Operası sanatçısı Otilya Maria Radulescu İpek ile başladı. 1998 yılında Doç. Dr. Filiz Ergün’ün öğrencisi olarak İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Şan/Opera bölümüne girmeye hak kazandı. Konservatuarı kazandığı sene Mimar Sinan Üniversitesi “Sosyoloji” bölümünde ikinci sınıf öğrencisiydi. Mezun olduğu sene “Opera Sanat Dalı” Yüksek Lisans bölümüne birincilikle girmiş olmasına rağmen mezun olduğu her iki bölümü de ortak bir paydada buluşturabileceğini düşündüğünden tercihini tercihini Yıldız Teknik Üniversitesi “Sanat ve Tasarım” Yüksek Lisans bölümünden yana kullandı. Bu bölümden “1990 sonrası Türkiye Müzik Endüstrisi’nde Müziğin Üretim, Dağıtım ve Tüketim Odakları” konulu master teziyle mezun oldu.

Konservatuar öğrenciliği sırasında üç yıl süresince Cemal Reşit Rey Senfoni Orkestrası ve Opera Korosu’nda “Koro Elemanı” (Soprano) olarak çalıştı.

Profesyonel müzisyen olarak stüdyo kayıtları (reklam cingılları, radyo spotları ve jenerik müzikleri) ve sahne çalışmaları yapmakta olan İrem Derlen’in uzun dönem program yaptığı mekanlar arasında Cabaret Cine, Büyük Klüp (Cercle D’Orient) ve Fenerbahçe Ordu Evi sayılabilir.

Şu anda kendi müzik okulu olan Jokerstore Müzik Dersleri’nde özel şan dersleri vermekte, çeşitli pop ve rock gruplarının solistlerine vokal koçluğu yapmakta, kurumsal odaklı (şirket çalışanlarına yönelik) koro ve repertuar atölyelerinin yanı sıra dershane öğrencilerine yönelik solfej eğitimini yürütmektedir.

Aralık 2010’da Harikalar Diyarı grubunun JKS & EMI Müzik Türkiye etiketiyle piyasaya çıkardığı Bak Kalbine adlı albümde solist – yorumcu olarak yer almıştır.

Aynı zamanda Grup Tria’nın menajerliğini yapmaktadır.